Ndërlidhjet

BERLIN


Në Gjermani kanë filluar zgjedhjet, ku një fitore e mundshme e konservatores Kristian Demokrate Angela Merkel, mund të bëjë që për herë të parë në histori një grua të bëhet kancelare e vendit.
Ndërkaq kancelari Gerhard Schroeder, i cili 7 vjet është në këtë post, synon edhe një mandat tjetër për qeverinë, e cila përbëhet nga Social Demokratët dhe të Gjelbërtit.
Vendvotimet do të mbyllen në orën 18.00, kurse rezultatet e para preliminare priten të bëhen publike në mbrëmje.
XS
SM
MD
LG