Ndërlidhjet

JERUSALEM


Autoriteti Palestinez tha se dy gjëmimet e fuqishme që u dëgjuan në Gazë, nuk ishin shpërthime, por sulme të simuluara të Izraelit. Ministria e brendshme palestineze e akuzoi Izraelin se këto sulme synojnë tmerrimin e popullatës. Më herët, Izraeli iu kundërpërgjigj sulmeve të militantëve, duke shtënë me raketa ndaj Gazës dhe duke vendosur bllokada në territoret palestineze. Ky ishte sulmi i parë i Izraelit që nga finalizimi i tërheqjes, me 12 shtator.
XS
SM
MD
LG