Ndërlidhjet

UASHINGTON


Tom DeLay, aleat i afërt politik i presidentit George Bush, u tërhoq përkohësisht nga pozita e liderit të shumicës republikane në Dhomën Përfaqësuese të Kongresit amerikan.
"Unë përkohsisht do të tërhiqem, me synimin që të lirohem nga këto akuza të pabaza. Më lejoni të jem i qartë: nuk kam bërë asgjë të gabuar" tha DeLay, i cili akuzohej për konspiracion në skemat financiare të fushatës.
Nëse shpallet fajtor, ai mund të dënohet nga 6 muaj deri në 2 vite burg dhe 10.000 dollarë.
XS
SM
MD
LG