Ndërlidhjet

BAGDAD


Në Irak filloi sot dhe pastaj u shtye deri më 28 nëntor, gjyqi ndaj presidentit të përmbysur Saddam Hussein, i cili akuzohet për krime kundër njerëzimit. Gjykatësi kurd Rizkar Mohammed Amin tha se vendimi është marrë pasi mbrojtja kërkoi 3 muaj shtyrje. Më herët Hussein tha se nuk e njeh autoritetin e këtij gjyqi.
"Nuk i përgjigjem të ashtuquajturit gjyq, megjithë respektin për secilin nga ju" tha Hussein.
Ndërkohë, drejtori i Organizatës Human Rights Watch për programin e drejtësisë ndërkombëtare, Richard Dicker tha për agjencinë Roiters se është e rëndësisë vendimtare që Hussein të ketë gjykim të drejtë. Sipas tij, drejtësia duhet të vendos rreth përgjegjësëve për krimet gjatë sundimit të partisë Baath.
XS
SM
MD
LG