Ndërlidhjet

RAFAH


Zyrtarët palestinezë do të shpallin sot të hapur kalimin kufitar ndërmjet Gazës dhe Egjiptit. Ndërkohë, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Izraelit Daniel Taub, tha se ceremonia do të tregojë se tani palestinezët kanë kontroll të plotë në Rripin e Gazës.
"Hapja e pikës kufitare në Rafah, në të vërtetë i jep fund kontrollit të Izraelit mbi palestinezët në Gazë" tha Taub. Një ekip i vëzhguesve të Bashkimit Evropian do të mbikqyrë punën e këtij vendkalimi.
XS
SM
MD
LG