Ndërlidhjet

UASHINGTON


Ushtria amerikane ka kumtuar se 84 të burgosur në kampin për terroristë të dyshuar në Guantanamo po bëjnë grevë urie.
Avokatët e disa të burgosurve thonë se greva e urisë është protestë kundër kushteve në burg dhe mungesës së të drejtave juridike të të burgosurve.
Ushtria e SHB thotë se në Guantanamo mbahen afro 5000 vetë. Shumica prej tyre janë ndaluar në Afganistan rreth fundit të vitit 2001.
XS
SM
MD
LG