Ndërlidhjet

JERUSALEM


Kryeministri izraelit, Ariel Sharon, ka deklaruar së është ende herët, për të hequr dorë, nga përpjekjet për zbatimin e planit të paqes, të mbështetur dhe nga Shtetet e Bashkuara.
Megjithatë, Sharon tha përpara Parlamentit të Izraelit, se qeveria e tij është e gatshme të ndërmarrë dhe hapa të njëanshme për të krijuar "maksimumin e sigurisë" për vendin.
Departamenti amerikan i Shtetit ka kërkuar nga Izraeli të ndërpresë ndërtimin e vendbanimeve të reja hebreje dhe të mendohet sërish për vazhdimin e ndërtimit të murit të sigurisë me territoret palestineze.
XS
SM
MD
LG