Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti amerikan George Bush, do bëjë sot publik planin e ri për studimin e hapësirës të Shteteve të Bashkuara.
Sipas këtij plani do të krijohet një bazë afatgjatë në Hënë deri në vitin 2015 dhe të shihet mundësia që nga kjo bazë të studiohet planeti Mars.
Mbi 10 vjet më parë, ish presidenti Bush, ati, duke folur për planin amerikan të hapësirës kishte deklaruar:
"Për shekullin e ri synimi është kthimi në Hënë, kthim në të ardhmen, dhe këtë rradhë është koha të qëndrojmë."
XS
SM
MD
LG