Ndërlidhjet

HAGË


Gjatë seancës së sotme pyetje-përgjigjeve ndërmjet të akuzuarit për krime lufte, Sllobodan Millosheviq dhe ish kryetarit të qeverisë jugosllave, Ante Markoviq u shkëmbyen akuza të ndërsjella lidhur me fillimin e luftërave në ish Jugosllavi. Dëshmitari Ante Markoviq i tha trupit gjykues se "fajtori i vërtetë për luftën është ai që është i ulur afër jush" duke tregur në të akuzuarin Millosheviq. Ish presidenti jugosllav, Sllobodan Millosheviq nga gjykata e Hagës po gjykohet për krime të luftë, për krime kundër njerëzimit dhe për gjenocid, në Bosnjë, në Kroaci dhe në Kosovë.
XS
SM
MD
LG