Ndërlidhjet

TBILISI


Shefi për Politikë të Jashtme dhe Siguri i Bashkimit Evropian, Havier Solana, i cili po qëndron në Tbilisi, i bëri thirrje Rusisë t'i mbyllë bazat e saj në Gjeorgji.
"Vendimi i Bashkimit Evropian është që marrëveshjet e nënshkruara në Stamboll në vitin 1999 të përmbushen. Këto janë marrëveshje edhe të OSBE-së", tha Solana.
Në takimin me presidentin e sapozgjedhur Mikhail Saakashvili, Solana bëri thirrje për lidhje më të ngushta ndërmjet Gjeorgjisë dhe Bashkimit Evropian.
XS
SM
MD
LG