Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

OSLO


Presidenti i Shteteve të Bashkuara George Bush, kryeministri britanik Tony Blair si dhe Bashkimi Evropian, janë disa nga kandidatët për çmimin Nobel për paqe. Afati i fundit për kandidim ka qenë sot. Agjencitë e lajmeve raportojnë se në mesin e kandidatëve të tjerë është edhe Papa Gjon Pali i dytë, si dhe ish presidenti çek Vaclav Havel. Fituesi i çmimit do të bëhet publik gjatë muajit tetor. Këtë çmim vitin e kaluar e mori avokatja iraniane Shirin Abadi.
XS
SM
MD
LG