Ndërlidhjet

UASHINGTON


Teleskopi kozmik Hubble ka detektuar oksigjen dhe karbon në atmosferën e një planeti të largët.
Kjo është hera e parë që këto elemente regjistrohen jashtë sistemit tonë diellor.
Shkencëtarët thanë se për dallim nga Toka, planeti është i mjaft i nxehtë dhe i mbështjellur me gaz.
Planeti i njohur me emrin Osiris, rrotullohet rreth një ylli në largësi prej 150 vjet drite nga Toka.
XS
SM
MD
LG