Ndërlidhjet

UASHINGTON


Rusia duhet të mbajë premtimet dhe të largojë bazat ushtarake nga Gjeorgjia ka deklaruar presidenti amerikan George Bush, pas takimit me homologun e tij nga Gjerogjia, Mihail Sakashvili.
"Ne presim që Rusia të respektojë angazhimet e Stambollit. Sipas këtyre angazhimeve ishte shumë e qartë se Rusia duhet të largohet nga këto baza. Ne do vazhdojmë të punojmë me presidentin gjeorgjian Mihail Sakashvili dhe atë rus Putin", theksoi Bush.
Duke folur për të tjera zhvillime në botë presidenti amerikan theksoi se duhet të shihet mundësia e dërgimit të një pranie ndërkombëtare të sigurisë në Haiti, për të ndërprerë përkeqësimin e situatës.
XS
SM
MD
LG