Ndërlidhjet

UASHINGTON


Ish këshilltari për terrorizëm i presidentit George Bush, e ka akuzuar atë dhe zyrtarët e lartë të administratës se i kanë nënvleftësuar kërcënimet nga terrorizmi para sulmeve terroriste të 11 Shtatorit.
Richard Clarke deklaroi para Komisionit që i heton sulmet e 11 Shtatorit se invazioni amerikan në Irak "dukshëm" e ka minuar luftën kundër terrorizmit.
Clarke i tha panelit se administrata e Clintonit, luftimin e Al Kaidës e ka patur prioritet të lartë, për të shtuar.
"Besoj që administrata e Bushit, në 8 muajt e parë e konsideronte terrorizmin çështje të rëndësishme, por jo çështje urgjente", tha Clarke.
XS
SM
MD
LG