Ndërlidhjet

BEOGRAD


Gjykata e posacme serbe për krimet e luftës duhet të shpërbëhet, ka deklaruar ministri serb i drejtësisë Zoran Stojkovic.
Stojkovic ka shtuar se cdo gjykatë duhet të jetë në gjendje të trajtojë krime të tilla.
Deklaratave të ministrit serb të drejtësisë i është përgjigjur Bruno Vejkaric, prokurori i posacëm i gjykatës për krime lufte, i cili e ka vlerësuar si kundërproduktiv një hap të tillë.
Gjykata në fjalë është ngritur për të trajtuar rastet e krimeve nga luftërat e fundit në Bosnjë, Kosovë dhe Kroaci.
XS
SM
MD
LG