Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

BRUKSEL/STRASBURG


Komisionari evropian për politikë të jashtme, Chris Patten tha sot në Parlamentin Evropian se "deklarata e fundit nga ana e Kuvendit të Serbisë për insistimin e sovranitetit të vazhdueshëm të Serbisë dhe për sistemin e kantoneve brenda Kosovës, ishte ekstremisht e padobishme". Siç informon mëtutje agjencia DPA, zoti Patten tha se edhe deklarimet e liderëve shqiptarë të Kosovës se ata nuk do të pranojnë asgjë më pak se pavarësia, janë në mënyrë të barabartë të rrezikshme. Zyrtari i lartë evropian, në fjalimin e tij, veçoi kryeministrin e Kosovës, Bajram Rexhepi duke thënë se ai ishte në nivelin e situatës.
XS
SM
MD
LG