Ndërlidhjet

BAGDAD


Përleshjet ndërmjet forcave të koalicionit dhe protestuesve irakienë sot hynë në ditën e dytë.
Në Bagdad, pjesëtarë të milicisë shiite shkëmbyen zjarr me helikopterët amerikanë në afërsi të selisë së klerikut radikal shiit Moqtada al-Sadr.
Në qytetin Basra, trupat britanike shkëmbyen zjarr me shiitët, të cilët e kishin pushtuar një ndërtesë qeveritare.
Ndërkohë, qindra trupa amerikane dhe irakiene e rrethuan qytetin Fallujah, në perëndim të Bagdadit.
Operacioni vijoi pas vrasjes së 4 kontraktuesve amerikanë javën e shkuar.
XS
SM
MD
LG