Ndërlidhjet

FALLUXHA


Armëpushimi i tensionuar në qytetin Fallujah ka vazhduar të respektohet. Ofensiva amerikane që ka rezultuar me 700 irakienë të vrarë dhe 70 ushtarë të forcave të koalicionit, filloi për shkak të vrasjes mizore të katër civilëve amerikanë në Fallujah. Këshilltar irakien për siguri, Movafak al-Rubaie ftoi fallujasit t'i japin fund gjakderdhjes. "U bëj thirrje njerëzve të mirë në Fallujah dhe atje kemi 200 mijë njerëz që janë myslimanë dhe irakienë trima, që të dorëzojnë këta kriminelë dhe t'i japin fund gjakderdhjes", tha Rubaie.
XS
SM
MD
LG