Ndërlidhjet

BRUKSEL


Iraku dhe Kosova do të jenë dy temat kryesore në takimin ministrave të jashtëm të Bashkimit Evropian, që do fillojë nesër në Irlandë.
Diplomatët thonë se nga takimi pritet t'i dërgohet një mesazh i qartë shumicës shqiptare të Kosovës se pavarësia nuk mund të arrihet përmes dhunës. Sipas burimeve nga Brukseli zyrtar mbështetje do t'i jepet dhe politikës standardet para statusit. Bashkimi Evropian, Shtetet e Bashkuara dhe Kombet e Bashkuara do të shohin zbatimin e standardeve para përcaktimit të statusit final.
XS
SM
MD
LG