Ndërlidhjet

BAGDAD


Administratori civil i Irakut, diplomati amerikan Paul Bremer, ka deklaruar në televizionin al-Irakija, se ish anëtarët e forcave të sigurisë dhe ushtrisë irakiane do të pranohen në forcat e reja të sigurisë, pavarësisht anëtarësisë së mëparshme në partinë Baathe.
Megjithatë Bremer ka qartësuar se do të lejohet përfshirja e të gjitha atyre që nuk kanë bërë krime dhe që nuk kanë shkaktuar dëme për popullin e Irakut.
Anëtari i Këshillit Qeverisës së Irakut, Ahmed Calabi, ka kritikuar këtë hap të forcave të koalicionit.
XS
SM
MD
LG