Ndërlidhjet

KIEV


Rreth 5 mijë njerëz, shumica viktimë e sëmundjeve nga radioaktiviteti, marshuan në kryeqytetin e Ukrainës Kiev, duke e përkujtuar 18-vjetorin e katastrofës së Çernobilit.
Reaktori bërthamor në Çernobil shpërtheu në 26 Prill, 1986, ndërsa radioaktiviteti u përhap në Ukrainë, Bellorusi, Rusi dhe pjesë të Evropës Veriore.
Besohet se tragjedia ishte shkaktare e vdekjes së mbi 4.400 njerëzve.
XS
SM
MD
LG