Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Zyrtarë të lartë të katërshes për lindjen e Mesme, që përbëhet nga Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian, Rusia dhe Kombet e Bashkuara diskutuan mundësinë për të ringjallur përpjekjet për t'i dhënë fund konfliktit izraelito-palestinez. Katërshja diplomatike ka mirëpritur planin e Sharonit për të tërhequr vendbanimet hebreje nga Gaza dhe pjesërisht nga Bregu Perëndimor.
Pas takimit kreu i Kombeve të Bashkuara Kofi Annan tha:
"Sot ju keni parë përpjekjet e anëtarëve të katërshes të cojnë përpara procesin dhe të punojnë me palët, që të respektojnë detyrimet dhe t'i ndihmojmë ato të zbatojnë marrëveshjet e arritura."
XS
SM
MD
LG