Ndërlidhjet

PARIS


Presidenti i Francës Jacques Chirac dhe kryeministri britanik Tony Blair ranë dakord të punojnë së bashku në Kombet e Bashkuara për të siguruar tranzicionin e qetë politik në Irak.
Gjatë një dreke me Blairin në Paris, Chirac tha se bartja e planifikuar e sovranitetit në 30 qershor, duhet ta nënkuptojë transferin e vërtetë të pushtetit.
Para takimit, gjatë një sesioni me studentë francezë dhe britanikë, Chirac tërthorazi e kritikoi abuzimin me të burgosurit irakienë nga ana e ushtarëve amerikanë, duke thënë se poshtërimi sjell "reflekse agresive".
XS
SM
MD
LG