Ndërlidhjet

BAGDAD


19 luftëtarë, mbështetës të klerikut radikal Moqtada al-Sadr, janë vrarë si pasojë e përleshjeve të zhvilluara gjatë natës me forcat e koalicionit në Irak. Burimet e ushtrisë amerikanë njoftojnë se është shkatërruar selia e al-Sadr në Bagdad.
Gjatë ditës forcat amerikane patrulluan në qytetin e Falluxhës, për herë të parë që nga masakrimi i katër civilëve amerikanë më 31 mars.
Tre civilë, nga Afrika e Jugut, Zelanda e Re dhe Iraku, janë vrarë gjatë ditës në Kirkuk.
XS
SM
MD
LG