Ndërlidhjet

RAFAH


Ushtria izraelite ka vrarë edhe 7 palestinezë të tjerë në Rripin e Gazës, pavarësisht nga kritikat e bashkësisë ndërkombëtare. Që nga fillimi i javës janë vrarë 40 palestinezë, përfshirë edhe 10 demonstruesit e djeshëm.
Këshilli i Sigurimit përmes një rezolute të miratuar mbrëmë vonë ka dënuar vrasjet e civilëve palestinezë dhe shkatërrimin e shtëpive. Rezoluta u miratua me shumicë votash, derisa Shtetet e Bashkuara abstenuan.
Sekretari i Shtetit, Kolin Pauell tha se hapat e Izraelit po keqësojnë gjendjen në rajon.
XS
SM
MD
LG