Ndërlidhjet

LUCERNË


Mëngjesin e sotëm filloi në Lucernë të Zvicrës takimi "Shqiptarët dhe fqinjët e tyre – Përpjekje për një komunikim real", në të cilën marrin pjesë përfaqësuesit kryesorë të politikës dhe institucioneve të Kosovës, Shqipërisë, Maqedonisë, Malit të Zi dhe Serbisë. Të pranishëm do të jenë edhe zyrtarë të NATO-s e Bashkimit Evropian, derisa takimi është organizuar nga projekti për mardhënie ndëretnike me qendër në Shtetet e Bashkuara dhe Ministria e Jashtme e konfederatës zvicerane.
Drejtuesit e institucioneve të Kosovës nuk po marrin pjesë në takim, ndonëse ishin të ftuar, derisa të njëjtin vendim ka marrë edhe kryeministri i Shqipërisë.
XS
SM
MD
LG