Ndërlidhjet

BAGDAD


Kleriku radikal Moqtada al- Sadr, luftëtarët e të cilit po përleshen me forcat amerikane në Irak, u tha përkrahësve të tij që të vazhdojnë luftimet madje edhe në rast se ai vritet.
"Mos lejoni që vdekja ose arrestimi im të shërbejë si një justifikim për fundin e rezistencës suaj. Vazhdoni dhe Zoti do t'u japë fitoren, " tha gjatë një predikimi në një xhami në Kufa, kleriku al Sadr. Nga luftimet e sotme mes itharëve të tij dhe forcave amerikane, janë vrarë 18 dhe janë arrestuar 15 militantë shiitë. Ndërkohë, mijëra muslimanë shiitë kanë protestuar në tri shtete të lindjes së mesme kundër pranisë amerikane në Irak.
XS
SM
MD
LG