Ndërlidhjet

BAGDAD


Trupat amerikane të shoqëruara nga helikopterë dhe tanke kanë ndërmarrë një ofensivë kundër miltantëve besnikë të klerikut shiit Moqtada al Sadr, në qytetet Kufa dhe Najaf.
Njoftohet se trupat amerikane kanë vrarë 32 kryengritës të dyshuar gjatë luftimeve që u bënë rreth dhe brenda një xhamie në Kufa. Zyrtarët e spitalit në Kufa thonë se 54 persona janë lënduar. Ndërkaq në Najaf nga ofensiva e forcave amerikane janë vrarë 14 persona dhe 37 të tjerë janë lënduar. Punonjësit e spitalit thonë se shumë nga ta ishin civilë.
XS
SM
MD
LG