Ndërlidhjet

PRAGË


Qindra ekspertë për mbipeshën sot janë tubuar në Pragë për të diskutuar përse evropianët janë gjithnjë e më të rëndë.
Tubimi 4 –ditësh mbahet pas paralajmërimeve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë se mbipesha e rrit rrezikun nga sëmundjet e zemrës, diabetit, osteartritit dhe depresionit.
Në Evropë, shkalla më e lartë e të rriturve me peshë të tepërt është regjistruar në Britaninë e Madhe, Hungari, Itali, Rumani, Greqi dhe Shqipëri.
XS
SM
MD
LG