Ndërlidhjet

BEJRUT


Synimi i vendve anëtare të OPEC-ut, Organizata e vendeve prodhuese dhe eksportuese të naftës, është të ulë cmimet e naftës në tregun botëror, të cilat për momentin janë mbi 40 dollarë për barrelë.
"Mbretëria saudite do punojë me vendet e OPEC-ut, në mënyrë që të ulë cmimet e naftës në 22 deri në 28 dollarë për barrelë", tha ministri saudit i naftës Ali al Nuami.
Më tej ai ka shtuar se Arabia Saudite, që është eksportuesi më i madh i naftës, do të rrisë prodhimin me 10 përqind.
XS
SM
MD
LG