Ndërlidhjet

MOSKË


Një shtatore e Yuri Andropov, ish liderit të KGB-së dhe të Bashkimit Sovjetik, është zbuluar sot në qytetin veriperëndimor rus Petrozavodsk.
Shtatorja është vendosur në sheshin përballë Shërbimit Federal të Sigurisë, trashëgimtarit të KGB-së nga epoka sovjetike.
Andropov ishte në krye të Bashkimit Sovjetik në fillim të 80-ve, ndërsa KGB-në e drejtoi gjatë viteve 1967-1982. Asokohe, presidenti rus Vladimir Putin ishte agjent i KGB-së në Gjermaninë Lindore.
XS
SM
MD
LG