Ndërlidhjet

MOJAVE/KALIFORNI


Një raketoplan amerikan sot u nis nga Toka në gjithësi në misionin e parë të finansuar privatisht, dhe më pas ateroi në shkretëtirën Mojave të Kalifornisë.
Me këtë fluturim, piloti Michael Melvill u bë astronaut.
Projekti në vlerë prej 20 milionë dollarë synon ta demonstrojë mundësinë e fluturimeve komerciale në gjithësi, dhe t'i hapë dyert turizmit në kozmos.
XS
SM
MD
LG