Ndërlidhjet

PEKIN


Kryeministri i Kinës Wen Jiabao i ka bërë thirrje shtetasve që të bëjnë të pamundurën për të parandaluar përhapjen e AIDS-it.
Ai premtoi investime më të mëdha të qeverisë në programet që kanë për qëllim ndalimin dhe kotrollimin e kësaj sëmundjeje.
Kina ka më shumë se 840 mijë të infektuar me virusin HIV. Megjithatë, agjencitë e Kombeve të Bashkuara thonë se shifrat mund të jenë më të larta dhe paralajmërojnë se në vitin 2010 më shumë se 10 milionë kinezë do të infektohen nga virusi HIV.
XS
SM
MD
LG