Ndërlidhjet

TEL AVIV


Ministri i jashtëm i Izraelit Silvan Shalom tha se Izraeli nuk është i sigurt nëse mund t'i besohet Bashkimit Evropian, që të jetë partner ndërmjetësues në përpjekjet për të arritur paqen në Lindjen e Mesme.
Shalom bëri këto komente pas takimit me shefin e diplomacisë së BE-së Havier Solanën në Tel Aviv. Izraeli ka kritikuar BE për përkrahjen që i dha rezolutës së Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.
Ndërkohë, Shtetet e Bashkuara, Izraeli dhe Egjipti po planifikojnë të mbajnë një konferencë paqësore Lindjes së Mesme që do të koordinonte tërheqjen e Izraelit nga Rripi i Gazës dhe pjesët e Bregut Perëndimor.
XS
SM
MD
LG