Ndërlidhjet

VARSHAV


Polonia ka filluar sot kremtimin e 60 vjetorit të kryengritjes së Varshavës kundër okupimit nacist të vitit 1944. Përpjekjet për të shpartalluar Nacizmin në këtë vend filluan 60 vite më parë dhe përfunduan me vdekjen e 200 mijë njerëzve dhe rrafshimin e kryeqytetit polak Varshavë. Kremtimi i kësaj kryengritjeje do të zgjasë tre ditë. Ndërkohë është bërë e ditur se në këtë ceremoni pritet të merr pjesë edhe kancelari gjerman Gerhard Shreder.
XS
SM
MD
LG