Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Kreu i Kombeve të Bashkuara Kofi Annan, ka kërkuar nga qeveria sudaneze të përmbushë pa vonesë rezolutën e Këshillit të Sigurimit rreth gjendjes në Darfur.
Paraushtarakët arabë, pro qeverisë, akuzohen për vrasjen e 30 mijë afrikanëve dhe dëbimin e mbi 1 milionë të tjerëve në 17 muajt e fundit.
"Mendoj se rezoluta e Këshillit të Sigurimit është shumë e qartë, qeveria do të ketë pasoja nëse nuk merr masat e nevojshme", tha Annan.
XS
SM
MD
LG