Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

TEHERAN


Irani ka refuzuar kërkesën e qeverisë irakiane që të kthejë aeroplanët që kishin fluturuar mbi Iranin në fillim të Luftës së Gjirit Persik në vitin 1990. Një agjenci lajmesh e Iranit INSA, ka cituar zyrtarët iranianë të kenë thënë se Irani nuk do t'ia kthejë aeroplanët qeverisë së përkohshme irakiane dhe do ta diskutojë këtë çështje vetëm me qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike. Irani ka 130 aeroplanë ushtarakë dhe civilë të Irakut.
XS
SM
MD
LG