Ndërlidhjet

ATHINË


Flaka olimpike ka hyrë në Athinë, pasi ka kaluar në 26 vende duke filluar nga Australia më 4 qershor.
Gianna Angelopoulos-Daskalaki, drejtuesja e Komitetit organizator të këtyre lojërave duke folur gjatë ditës në kryeqytetin grek tha:
"Ceremonia e hapjes e Lojërave Olimpike do të tregojë përmes muzikës e kërcimit historinë e hershme të Greqisë dhe zanafillën e këtyre lojërave. Kjo do ta kënaqë dhe do të tërheqë vëmendjen e shikuseve në gjithë botën. Njëherësh do t'i befasojë ata."
Njëherësh është bërë e ditur se kampionit botëror në 100 metra, atletit amerikan Terry Eduards, i është ndaluar pjesëmarrja në gara për dy vjet, për shkak të përdorimit të lëndëve narkotike. Ndërsa tenistja Serena Williams nuk do marrë pjesë për shkak të dëmtimit të gjurit.
XS
SM
MD
LG