Ndërlidhjet

ZAGREB


Gjykata Supreme e Kroacisë ka urdhëruar rigjykimin e tetë ish policëve ushtarakë, të cilët në vitin 2002 u shpallën të pafajshëm nga akuzat për vrasje dhe torturim të të burgosurve serb gjatë luftës në vitin 1990. Agjencitë e lajmeve raportojnë se procesi gjyqësorë ndaj tyre kishte të meta si dhe mungesë provash. Të tetë të akuzuarit, shtetas kroatë, akuzohen poashtu edhe për vrasjen e dy të burgosurve në burgun ushtarak "Lora" në qytetin e Splitit gjatë viteve 1991-95.
XS
SM
MD
LG