Ndërlidhjet

XHAKARTË


Policia e Indonezisë tha se disa sulmues vetëvrasës qëndrojnë pas shpërthimit para ambasadës së Australisë, që la të vrarë 9 veta dhe plagosi 180 të tjerë.
Ministri i Jashtëm i Australisë Alexandar Downer iu bashkangjit vlerësimeve të policisë lokale, e cila e akuzoi grupin militant Jemmah Islamiyah, të ndërlidhur me Al-Kaidën.
Grupi radikal e mori përsipër përgjegjësinë për sulmin, duke kërkuar që Australia t'i tërheqë 850 trupat e saja nga Iraku.
Ndërkohë, kryeministri i Australisë John Howard paralajmëroi sulme të reja në Xhakartë.
XS
SM
MD
LG