Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

HERAT


Nga qyteti afgan Herat raportohet për qetësi relative, pas trazirave që pasuan largimin e guvernatorit lokal Ismail Khan.
Të paktën 7 njerëz u vranë dhe 20 u plagosën në protestat kur demonstrantët i sulmuan zyrat e Kombeve të Bashkuara dhe u përplasën me forcat amerikane dhe afgane.
Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Kofi Annan e dënoi sulmin, ndërsa organizata botërore tha se planifikon ta tërheqë shumicën e personelit të vet nga qyteti.
XS
SM
MD
LG