Ndërlidhjet

STOKHOLM


Novelistja dhe poetja austriake, Elfriede Jelinek, është fituesja e cmimit Nobel për letërsi për këtë vit.
Sekretari i përhershëm i Akademisë suedeze, Horac Engdahl me rastin e shpalljes së fitueses tha:
"Cmimi Nobel për letërsi për vitin 2004 i jepet shkrimtares austriake Elfriede Jelinek për muzikalitetin e karaktereve në novelat dhe dramat e saj, përfshi dhe përkushtimin ndaj gjuhës, përmes së cilës nxjerr në pah pakuptimësinë e klisheve në shoqëri." tha Engdahl nga Akandemia Sudeze.
XS
SM
MD
LG