Ndërlidhjet

PEKIN


Sekretari amerikan i shtetit Colin Powell mbërriti në Pekin për bisedime me zyrtarët kinezë.
Powell në Pekin arriti nga Japonia, ku bëri thirrje që Koreja e Veriut t'u rikthehet bisedimeve për çarmatimin e saj bërthamor.
"Bëjmë presion të vazhdojmë me diskutimet 6-palëshe. Sa më shpejt që Koreja e Veriut të kuptojë se ka vetëm një mënyrë për zgjidhjen e këtij problemi, aq më mirë", tha Powell.
Në shtator, Koreja e Veriut refuzoi të merr pjesë në raundin e 4. të bisedimeve bashkë me Shtetet e Bashkuara, Korenë e Jugut, Rusinë, Japoninë dhe Kinën.
XS
SM
MD
LG