Ndërlidhjet

PEKIN


Koreja e Veriut, Tajvani dhe cështja e të drejtave të njeriut kanë qenë në qendër të bisedimeve mes Sekretarit amerikan të Shtetit, Colin Powell dhe presidentit kinez Hu Jintao.
Duke folur për bisedimet rreth Koresë së Veriut, Powell theksoi:
"Kam besim se pala kineze është plotësisht e angazhuar në bisedimet gjashtë palëshe për Korenë e Veriut, duke e parë këtë si mundësi për zgjidhjen e problemit."
Deri tani bisedimet gjashtë palëshe, që lidhen me programet bërthamore të Penjanit nuk kanë dhënë rezultate të qarta.
XS
SM
MD
LG