Ndërlidhjet

BUKURESHT


Mbi 18 milionë rumunë i drejtohen sot kutive të votimit për të zgjedhur parlamentin dhe presidentin e vendit.
Rumania, u anëtarësua në NATO në fillim të këtij viti, derisa shpreson edhe futjen në Bashkimin Evropian në vitin 2007. Kritikat e Brukselit ndaj Rumanisë janë të përqëndruara në luftën e pamjaftueshme kundër korrupsionit dhe përmirësimin e lirisë së shtypit.
XS
SM
MD
LG