Ndërlidhjet

BRUKSEL


NATO është pajtuar sot që të mbajë edhe më tej 17 mije e 500 trupat e saj në Kosovë në disa muajt e ardhshëm.
Asistenti i sekretarit të përgjithshëm të NATO-së Gynter Altenburg, e quajti situatën në Kosovë të "paqëndrueshme politikisht".
Ai tha se aleanca duhet të jetë e përgatitur nga pikëpamja e sigurisë.
Zyrtarët e NATO-së thonë se frikësohen se bisedimet mbi të ardhmen e Kosovës, që do zhvillohen vitin e ardhshëm mund të nxisin dhunën mes shqiptarëve që kërkojnë pavarësi dhe minoritetit serb që dëshiron kthimin nën Serbi.
XS
SM
MD
LG