Ndërlidhjet

RIYADH


Shtetet e Bashkuara e rihapën ambasadën e tyre në kryeqytetin sudit Riyadh, por konsullata në Jeddah mbetet e mbyllur 2 ditë pasi u sulmua nga militantët.
Misionet amerikane u mbyllën të hënën, pas sulmit në Jeddah që la të vrarë 5 pjesëtarë të personelit joamerikan të konsullatës. Katër sulmues u vranë, ndërsa i pesti u plagos dhe u arrestua.
Sulmin e mori përsipër krahu saudit i Al Kaidës, si hakmarrje për sulmet amerikane kundër kryengritësve në Fallujah.
XS
SM
MD
LG