Ndërlidhjet

HAGË


Kryeministri kinez Wen Jiabao i tha Bashkimit Evropian se embargoja e armëve e unionit ndaj Kinës është "pasojë e Luftës së Ftohtë", dhe nuk e pasqyron partneritetin aktual midis dy palëve.
Në deklaratën e përbashkët me zyrtarët e BE-së pas takimit në Hagë, thuhet se unioni e ka konfirmuar vullnetin politik për të hequr embargon.
Embargoja në armë u vendos në vitin 1989 kur Pekini i shtypi protestuesit në Sheshin Tienanmen.
XS
SM
MD
LG