Ndërlidhjet

OSLO


Ekologia nga Kenia Wangari Maathai sot e pranoi Çmimin Nobel për Paqe për vitin 2004 në një ceremoni në Oslo.
"Të njohësh se zhvillimi i qëndrueshëm, demokracia dhe paqja janë të pandashme, është një ide koha e së cilës tani ka ardhur", tha zëvendës ministreja e ambientit Maathai, themeluese e Lëvizjes Rripi i Gjelbërt.
Lëvizja mbolli 20-30 milionë drunj në Afrikë, për të penguar zhdukjen e pyjeve dhe zgjërimin e shkretëtirës.
XS
SM
MD
LG