Ndërlidhjet

SARAJEVË


Ministri i jashtëm i Bosnjës, Mlladen Ivanic, ka dhënë dorëheqjen pas sanksioneve të vëna ndaj serbëve të Bosnjës dhe masave të marra ndaj tyre nga Shtetet e Bashkuara dhe përfaqësuesi i bashëksisë ndërkombëtare në vend, Paddy Ashdown. Masat e marra lidhen me dështimin e zyrtarëve serbë për kapjen e të akuzuarve për gjenocid e krime lufte nga Gjykata Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë.
Si rezultat i këtyre sanksioneve, Ivanic nuk mund të udhëtojë në Shtetet e Bashkuara.
XS
SM
MD
LG